cocktail-world.pl

cocktail-world.pl – moda, uroda, zdrowie, dieta

co jeść po treningu
Dieta

Co jeść po treningu, by podnieść efektywność ćwiczeń i czy w ogóle cokolwiek spożywać?

Wiele osób – zwłaszcza początkujących w kwestii treningu – zastanawia się, co robić, by zwiększyć efektywność ćwiczeń. Nic w tym dziwnego – każdego mobilizują widoczne efekty. Warto więc wiedzieć, co wpływa m.in. na lepszą regenerację organizmu oraz co spożywać, by nie zminimalizować szans na uzyskanie lepszej kondycji i wymarzonej sylwetki. Najczęściej poruszaną kwestią wśród osób aktywnych jest ta dotycząca tego, co jeść po treningu. Co jest najważniejsze w komponowaniu posiłku potreningowego – białka, węglowodany czy tłuszcze?

Trochę teorii

Przyjmuje się, że po treningu najlepiej jest sięgnąć po dobre źródła białka połączone z węglowodanami. Z kolei to, czego powinno się unikać w porze potreningowej to tłuszcze. Taka praktyka pozwala zapobiec utracie tkanki mięśniowej, która jest pożądana przez osoby ćwiczące. Poza tym, spożywanie białka pozwala uzyskać lepszą regenerację i naprawić uszkodzenia powstałe po treningu. Co istotne, rozpad białek trwa nawet po już zakończonej aktywności, dlatego tak ważne jest, by nie pomijać posiłku po powrocie z siłowni, po zakończonym joggingu lub treningu tanecznym. Wśród osób regularnie ćwiczących fizycznie, pojawia się również pytanie, czy jest sens jeść cokolwiek po treningu wieczornym – w końcu niektórzy podkreślają, że spożywanie posiłków o późnej porze nie sprzyja utrzymaniu szczupłej sylwetki. Jedzenie wieczorem jest tak samo ważne, jak to o innych porach dnia. Warto pamiętać, że kilkugodzinny post po treningu (np. pominięcie posiłku po ćwiczeniach wieczornych i zjedzenie czegoś dopiero rano) nie jest dobry dla organizmu i doprowadza go do krótkotrwałego niedożywienia.

Przykłady posiłków, które sprawdzają się jako dania potreningowe

Najczęściej spotykanymi przekąskami na siłowni są batony proteinowe oraz shake’i białkowe. Takie produkty zwykle są dobrymi źródłami białka, a w połączeniu z łatwo przyswajalnymi węglowodanami (np. owocami) są naprawdę jakościowym pożywieniem potreningowym. Wśród ciekawych kombinacji dań, które warto spożywać po zakończonej aktywności wyróżnić można m.in. jogurt naturalny z owocami, kanapki z twarogiem lub jajkiem, ryż z kurczakiem i warzywami, sałatka z łososiem i wiele innych. Ważne, by trzymać się zasady: dobrej jakości białko (0,25-0,4 g/kg masy ciała) + łatwo przyswajalne węglowodany (1-1,2 g/kg masy ciała).

Dbanie o sylwetkę oraz dobrą kondycję organizmu składa się z wielu części – żadnej z nich nie powinno się pomijać. Wdrażanie podstaw zdrowego odżywania oraz bezpiecznego treningu wystarczy, by zauważyć efekty – zarówno w ciele, jak i samopoczuciu.