Opieka nad niemowlakiem jest czasem magicznym, ale i bardzo stresującym dla rodziców. Małe dzieci bowiem są zarówno wymagające, jak i niezwykle podatne na choroby, które niosą ze sobą dodatkowe wyzwania dla każdego rodzica.
Katar u niemowlaka – przyczyny
Nikt nie lubi być chorym i nawet dorośli ludzie źle znoszą infekcje wirusowe i bakteryjne. Jednym z najbardziej męczących objawów na pewno jest katar, który potrafi dręczyć przez wiele dni zanim zacznie ustępować. Katar u niemowlaka związany jest jednak z nieporównywalnie większym stresem, ponieważ dziecko nie może kontrolować swoich reakcji na nagły dyskomfort. Na dodatek choroby u dzieci tak małych zawsze stanowią źródło poważnych zmartwień dla rodziców. W większości przypadków nie należy się martwić, ponieważ katar u niemowlaka to zazwyczaj objaw typowych infekcji górnych dróg oddechowych. Często są one łagodne i nie występuje przy nich nawet podwyższona temperatura. W rzadkich wypadkach sam katar może być objawem alergii, choć niemowlęta zazwyczaj cierpią tylko na alergie pokarmowe. Dla nieco większych dzieci problemem z kolei może być tendencja do wpychania małych zabawek do nosa, co blokuje jedną z dziurek i powoduje wydzielanie śluzu podobnego do kataru. Dlatego też pomimo że zazwyczaj katar jest objawem choroby zakaźnej, zawsze warto rozważyć inne opcje.
Sam katar powoduje problemy ze swobodnym oddychaniem. Utrudnione jest też czyszczenie nosa dziecka, które samo nie jest jeszcze w stanie wysiąknąć zalegającą wydzielinę. Ostatecznie pojawiają się zatem zaburzenia snu, a karmienie jest utrudnione. Wszystko to osłabia organizm dziecka i wydłuża całą chorobę. Dlatego też gdy zaobserwuje się pierwsze oznaki kataru u niemowlaka, warto szybko zacząć leczenie.
Katar u niemowlaka – leczenie
Młodzi rodzice często doświadczają ogromnej paniki podczas pierwszego przeziębienia dziecka. W wielu przypadkach katar u niemowlaka staje się przyczyną wizyty u lekarza, nawet jeżeli nie towarzyszą mu inne poważne objawy chorobowe. W zdecydowanej większości sytuacji warto jest jednak zachować spokój i zamiast tego skorzystać z wielu domowych sposobów na to, aby szybko zlikwidować rozwijającą się infekcję u dziecka.
Jako że wydzielina z nosa często jest bardzo gęsta, zwłaszcza gdy przeziębienie postępuje, podstawowym leczeniem są inhalacje z soli fizjologicznej lub z kwasem hialuronowym. Nawilżają one błony śluzowe i pomagają rozrzedzić zalegającą wydzielinę. Wielu rodziców stosuje także maść majerankową, którą smaruje się skórę pod nosem dziecka. Ona także pomaga w oddychaniu. Jeżeli jednak katar u niemowlaka nie ustępuje i wciąż utrudnia codzienne życie, warto jest rozważyć zastosowanie aspiratora. Pozwala on usunąć wydzielinę, choć jego pierwsze użycie może być wydarzeniem stresującym zarówno dla rodziców, jak i dziecka. Dobrym pomysłem w leczeniu kataru są również preparaty w oparciu o wodę morską lub plastry aromatyczne. Jak zatem widać, istnieje wiele sposobów na opanowanie i domowe wyleczenie kataru u małego dziecka.