Produkty ekologiczne Słodkie Zdrowie
W ostatnim czasie zaobserwować można pozytywny trend, na większe zainteresowanie produktami ekologicznymi, o naturalnym składzie, które zaczynają na stałe gościć w naszej kuchni. Niepodważalnym faktem jest ich dobroczynny wpływ na zdrowie i to, że są świetną alternatywą dla popularnych artykułów.
Na uwagę zasługuje wyjątkowy produkt, jakim jest tapioka. Otrzymuje się ją z manioku, czyli krzewu, który uprawiany jest między innymi w Meksyku, Brazylii, Indiach, Paragwaju, gdzie w kuchni pełni rolę głównego składnika skrobiowego, podobnie jak u nas ziemniaki.
ABC tapioki
Wygląd i smak:
Tapioka występuje w postaci drobnych perełek o różnej wielkości. Ma neutralny smak, więc śmiało można ją łączyć ze słodkimi dodatkami, jak cukier i miód, nadającymi jej charakteru.
Właściwości:
Tapioka to hipoalergiczny, wegański i bezglutenowy produkt. Zawiera niewiele białka i szereg lekkostrawnych węglowodanów. Zdrowa mąka z tapioki wzbogacona jest o fosfor, magnez, sód, potas, kwas foliowy, cynk, witaminę C i B6. W związku z tym sprawdzi się u osób na diecie lekkostrawnej, jest syta i szybko dodaje energii. Łagodzi problemy żołądkowo-jelitowe, zapobiega anemii, wspiera zdrowie mózgu, łagodzi objawy przeziębienia i grypy, pomaga usunąć problemy skórne, wspomaga działanie układu sercowo-naczyniowego i wzmacnia kości.
Przechowywanie:
Kulki tapioki można przechowywać w szczelnie zamkniętym naczyniu, nawet przez dwa lata.
Zastosowanie w kuchni:
Kulki z tapioki przed użyciem należy namoczyć i gotować około 40 minut, chyba że uda nam się kupić tapiokę instant. Po ugotowaniu perełki robią się przezroczyste. Jeśli chodzi o wykorzystanie w kuchni, można użyć jej do deserów, puddingów, jako dodatek do mięs, idealnie zastąpią makaron w rosole. Tapioka jest dobrym zagęszczaczem do sosów i zup, gdyż jest substytutem mąki pszennej. Ta zdrowa mąka znalazła zastosowanie także jako zagęszczacz do zup i sosów, dodatek do omletów, sufletów czy naleśników. Niektórzy wypiekają pyszne chleby, ciasta i ciasteczka na jej bazie.
Dostępność:
Tapioka cieszy się coraz większą popularnością i coraz łatwiej znaleźć kulki tapioki w sklepach internetowych.
Kulki z tapioki w kuchni
Jeśli nie macie jeszcze pomysłu gdzie wykorzystać tapiokę w swoim menu, tych kilka inspiracji na pewno przyjdzie z pomocą.
Pudding z tapioką i truskawkami
Składniki:
- 1 szklanka truskawek
- 2 szklanki mleka
- 1 szklanka kulek tapioki
- 2 łyżki cukru
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- bakalie do ozdoby.
Wykonanie:
Truskawki umyj dokładnie i pokrój na plasterki. Włóż je do garnka, wlej niewielką ilość wody i gotuj do momentu, aż powstanie syrop. Dodaj do owoców cukier. Tapiokę zalej mlekiem i odstaw na 2 godziny. Gotuj około 30 minut, na małym ogniu, ciągle mieszając. Po tym czasie dodaj do kulek ekstrakt waniliowy i cukier do smaku. W szklanych pucharków układaj kolejno: mus owocowy, pudding z tapioki, a wierzch udekoruj bakaliami według uznania. Deser najlepiej smakuje schłodzony. Smacznego!
Bubble Tea
Składniki:
- pół szklanki kulek tapioki
- baza: herbata, mleko lub mleko roślinne
- do dosłodzenia: cukier biały, cukier trzcinowy, miód lub ksylitol.
Wykonanie:
Zagotuj w garnku litr wody, a następnie wrzuć do niej kulki z tapioki. Gotuj je na małym ogniu do momentu, aż wypłyną na powierzchnię, cały czas mieszając. Po tym czasie wyłącz palnik i pozostaw je we wrzątku jeszcze na 15 minut. Odsącz perełki dokładnie na sitku i dodaj miód lub cukier. W zależności od opcji, jaką wybierzesz, zalej je naparem z herbaty lub mlekiem. Możesz dodać do napoju kilka kostek lodu. Bubble Tea powinno podawać się w plastikowych kubkach z grubą słomką. Na zdrowie!
Kurczak w sosie musztardowym
Składniki:
- podwójna pierś z kurczaka
- 4 łyżki musztardy (najlepiej Dijon)
- 2 ząbki czosnku
- 1 cebula
- 1 marchewka
- 1 mała główka białej kapusty
- 5 łyżek tapioki
- 3 łyżki oliwy
- sól i pieprz do smaku.
Wykonanie:
Kurczaka i cebulę pokrój w kostkę, kapustę poszatkuj, a marchewkę zetrzyj na tarce. Podsmaż wszystko na oliwie, aż warzywa będą miękkie, a mięso złociste. Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek, musztardę, kulki tapioki i podlej wodą, tak by przykryła składniki. Duś około 30 minut, pod przykryciem. Podawaj w towarzystwie ryżu i ulubionej surówki. Smacznego!